• Eesti
  • English
  • Finnish
  • Latvian
  • Lithuanian
  • Norwegian Bokmål
  • Russian
  • Swedish
  • +372 6599 240
Tagasi

Millised rõdupiirded valida?

Elamut projekteerides või renoveerides tuleb lisaks muudele küsimustele otsustada, millised rõdupiirded majale valida. Peamiselt on kasutusel kahte tüüpi lahendusi – varbpiire ja klaasiga piire. Vaatame, millised on nende kahe lahenduse peamised eelised.

Varbpiire on klassikaline

Varbpiirded on laialt levinud Skandinaavias ja neid võib sagedasti kohata ka meie elurajoonides. Piirded valmistatakse vastupidavatest pulbervärvitud alumiinimprofiilidest, mille eluiga on pikk ja hooldusvajadus minimaalne.

Varbpiirde peamine eelis on selle konstruktsiooni kergus, seetõttu sobib seda paigaldada ka piisava tugevusega puidust pinnale. Kindlasti tuleks paigalduseks valida vertikaalsete varbidega piire, sellisel juhul täidab piire oma eesmärgi ehk tagab rõdul viibivate inimeste turvalisuse.

Tulenevalt kehtivatest standarditest on varbide maksimaalne vahe 100 mm, et rõdult ei saaks alla kukkuda suuremad esemed või väikelaps näiteks oma pea varbide vahelt läbi pista. Kasutusel on ka horisontaalsete dekoratiivprofiilidega piirdeid, sellisel juhul tuleb kindlasti profiilidest sissepoole lisada klaas, et piirdest ei saaks nö redelit, millel lapsed ronida sooviks.

Varbpiirdeid saab tellida värvituna RAL-kataloogi toonides, samuti saab muuta käsipuu ja postide kinnitust, et see sobiks kokku nii uuema kui vanema hoone väljenägemisega.

Klaasist rõdupiirded loovad õhulisust

Klaasitud rõdupiirded on modernse väljanägemisega ja tuule- ning sademekindlamad, sest rõdu pind on ümbritsetud klaaspinnaga. 

Klaaspiirdeid on erinevat tüüpi. On postidega klaas-alumiiniumpiire, ning täisklaaspiirde lahendus, kus puuduvad postid – klaas kinnitatakse konstruktsioonile kas spetsiaalse alaprofiili või punktkinnitustega. Kuna viimasel puuduvad tugevust andvad postid, siis selle võrra on kasutusel paksem klaas. Paigaldamiseks sobiv kinnituspind täisklaaspiirdele on katmata betoon või teras, postidega klaaspiirde puhul sobib ka liimpuit või sobiva mõõduga tugev puitpruss kogu piirde perimeetris.

Klaasist piirdeid saab valmistada kirkast, toonitud, matist või ka mustrilisest klaasist, kasutada erinevate efektidega kilesid ning erinevaid variante kombineerida.  Malmerk klaaspiirded valmivad tugevast lamineeritud ja karastatud klaasist. Võrreldes tavalise klaasiga on karastatud klaas vastupidavam löögijõule ja temperatuuri kõikumistele, samuti ei ole klaas purunedes terav. 

Klaasi lamineerimine ehk kahe klaasi vahele kile lisamine tõstab turvalisust veelgi. Kui piirdeklaas peaks purunema löögi jõul, siis hoiab kile klaasi koos ning ei lase inimestel või esemetel rõdult alla kukkuda. 

Tänu erinevatele kinnitusviisidele, käsipuu variantidele ja asetusele, samuti klaaside ning kilede kombineerimisvõimalustele on lahenduste piiriks vaid fantaasia. Praktika siiski näitab, et õhuliseima ja klassikaliseima väljanägemise loovad just puhtad ja lihtsad lahendused.

Mille kasuks otsustada?

Rõdupiiretele tuleks mõelda juba maja ehitusprojekteerimise faasis ning tekitada piirete paigalduseks sobiv kinnituspind. Sõltumata sellest, kas valida oma maja rõdule varbpiire või klaasitud piire, on rõdu planeerimisel oluline lähtuda ohutus- ja ehitusnõuetest ning füüsikaseadustest. Piirded tuleb paigaldada terasest, betoonist või piisava tugevusega puidust pinnale, mis võtab vastu tekkivad koormused enne hüdroisolatsiooni ja teiste kattematerjalide lisamist, et vältida hilisemaid probleeme veetihedusega. 

Mõlema lahenduse puhul peab piirde kõrgus põrandapinnast olema vähemalt 1100 mm. 

Selleks, et paremini otsustada, mis tüüpi lahendus sulle sobiks, võta meiega ühendust või tule tutvu võimalustega kontoris kohapeal Valdeku 132, Tallinn ja Tähe 114, Tartu.

Tagasi