• Eesti
 • English
 • Finnish
 • Latvian
 • Lithuanian
 • Norwegian Bokmål
 • Russian
 • Swedish
 • +372 6599 240
Tagasi

Terrassi ehitamine maamaja juurde – mida silmas pidada ja millised on valikud

Terrassi ehitamine maamaja juurde – mida silmas pidada ja millised on valikud

Vaatamata sellele, kas maja või suvila on juba olemas, või alles plaanid seda osta, võib alati tekkida soov hoone veidi tänapäevasemaks muuta. Kuigi vanad taluhooned on tegelikult niisamagi kaunid, ei arvesta need tihti tänaseid soove ja nõudmisi.

Olgu selleks terrassi ehitamine, vannitoa rajamine, suuremate akende paigaldamine – alati on midagi, mida saab muuta. Seejuures ei pruugi see ka vana maja väljanägemist või hõngu rikkuda. Hästi planeeritud, kvaliteetselt teostatud ja õiges kohas olev terrass ainult lisab võlu.

Ükskõik millised muudatused mõlguvad mõttes, siis tuleks terrassi ehitamise planeerimist alustada võimalikult varakult. Kahjuks näeme tihti seda, et terrassi ehitamisega alustatakse liiga hilja ja enne sügise algust valmis ei saadagi. Võta terrassi ehitamine ette juba kevade alguses – nii saad kindel olla, et sinu ilus unistus terrassil einestamisest, pidude korraldamisest ja muudest tegevustest ei lükkuks jällegi aasta võrra edasi.

Millised aspektid läbi mõelda?

Asukoht

Kindel on see, et enne ehitamist tuleb panna paika plaan. Terrassi ehitamine eeldab seda, et on mõeldud asukohale – nii maja ümbrust kui sisemust silmas pidades. Tihti aitab otsustada loodus, sest vaade jõele, hommikune päike jmt loodusnähtused võivad ainuvõimaliku lahenduse juba ette paika panna.

Väga hea oleks kui seejuures satuks terrass ka maja siseruumide suhtes õigesse kohta ja terrassile pääseks näiteks elutoast või köögist. Kui aga nii ei ole, tuleb millegi arvelt kompromisse leida. Terrassi ehitamine maja saunapoolsesse külge aga pakub meeldivat võimalust kuumalt lavalt värske õhu kätte minna.

Vundament ja aluskonstruktsioon

Sõltuvalt pinnasest võib piisata kergematest lahendustest, kuid ei ole välistatud, et vaja on siiski kapitaalsemat valatud vundamenti. Kui vundament paigas ja kõik pinnasetööd tehtud, saab hakata mõtlema kandva konstruktsiooni teistele osadele. Hea ja kvaliteetne laudis eeldab ka vastupidavat talade süsteemi. 

Terrassilaudade valikul arvesta, et need peavad vastu pidama nii niiskusele kui temperatuuri kõikumisele. Sobivad nii spetsiaalsete vahenditega immutatud kui kuumtöödeldud lauad

Kuna tegemist on hilisema mõistes otsustava tähtsusega sammudega, on hea, kui tööd teostab professionaal, kes teab, millega arvestada.

Miks mitte anda terrassile funktsionaalne lisaväärtus?

Terrassiklaaside tüübid
Terrass on küll igal moel mõnus ajaveetmiskoht, kuid miks mitte muuta see unistuste puhkekohaks? Seda on võimalik teha näiteks ilmastikukindlate lahenduste kasutamisega, sest terrassile on võimalik lisada vihma eest kaitset pakkuv varikatus ja stiilsed klaasid. Seega muutub lihtsalt värske õhu nautimise ala multifunktsionaalseks ja veidi privaatsemaks pinnaks.

Terrassiklaaside tüübid

Klaasitud terrassid ei kaota midagi oma võlust. Sõltumata sellest, kas kasutatakse raamidega või raamideta klaase, on võimalik kogu terrass jätkuvalt avada.

 • Raamidega klaaside paigaldamine on lihtne ja klaasid liiguvad siinidel mugavalt teineteise taha. Väga vastupidav, praktiline ja klassikaline lahendus.
 • Raamideta klaaside paigaldamisel kasutatakse aga teistsugust süsteemi, sest sealt puuduvad vertikaalsed profiilid. Need klaasid avanevad täielikult ehk soovi korral on terrass täies ulatuses avatud.

Täiendava ideena on klaasitud terrassile võimalik paigaldada ka küttesüsteem, kuid sellest juba pikemalt järgmises lõigus.

Terrassi asemel hoopis talveaed?

Ühekordsete klaasidega külm talveaed on terrassile ehitamise lisavõimalus. Talveaed on maja seina külge ehitatav juurdeehitus või eraldiseisev vundamendiga terrassile rajatud ehitis. Selle konstruktsiooni paigaldamine käib suhteliselt kiiresti ja siingi on võimalik kasutada nii raamitud kui raamideta lahendusi. Vana maja kõrvale rohelusse avanev talveaed arvestab maja ümbritseva loodusega ja pakub rahustavat võimalust lõõgastumiseks.

Kuigi selline ühekordsest klaasist talveaed ei sobi kõige külmemateks ilmadeks, on see varakevadest hilissügiseni väga mugav koht, kus aega veeta ning taimi hoida. Kindlasti tuleb arvestada talveaia temperatuuriga. Sellest lähtuvalt tuleb valida maja õige külg päikese suhtes ja sinna on võimalik paigaldada ka küttekeha. Kõike seda arvestades võib talveaed võtta maal üle nii kasvuhoone kui ka väliköögi funktsioone.

Talveaia katus

Talveaia või terrassi katuse paigaldame klaasist, mis ei sega kindlasti ümbritseva looduse nautimist. Tänased klaaskatuse lahendused on garanteeritult veekindlad ja tihendatud ning kasutatakse spetsiaalseid väljatöötatud süsteeme. Klaasi eeliseks on pikem kasutusiga.

Parimad lahendused terrassile uue näo andmiseks

Talveaia katus
Selge on see, et kõik lahendused igale terrassile ei sobi, sest terrasside tüüpe on erinevaid. Oma piiri seavad nii mõnedki ehitamisel valitud lahendused:

 • kas terrass on avatud terrass või on seal kasutatud katust ja klaasimist;
 • kui viimast, siis kas klaasidel on vertikaalsed raamid või on klaasid raamideta;
 • kas terrass asub maja küljes või on tegemist eraldiseisva rajatisega jne.

Leidub palju selliseid lahendusi, mis saavad terrassile või talveaiale just selle tänapäevase nüansi anda – olgu selleks LED-valgustite lahendused või helisüsteemi paigaldamine. Mis on asja juures eriti hea, on see, et neid süsteeme saab väga kergesti ka olemasolevasse ehitisse integreerida. Ilmtingimata ei ole ju vaja teha kapitaalseid ümberehitustöid. 

Kui soov uuendada on juba kindel, siis on mõned lihtsasti teostatavad lahendused:

 • LED-valgustus. LED-valgusteid on saadaval nii paljudes erinevates vormides, et seda kõike ei suuda isegi ette kujutada. Mida iganes terrasside ehitamine kaasa toob, kindlasti leiab selle jaoks sobiva (ja taskukohase!) lahenduse. Näiteks mööda mööbli servi jooksvad valgustite ribad, seinu kaunistavad lambikesed või värvi muutvad valgustid – kõige peale on mõeldud.
 • Helisüsteem. Enam ei pea helisüsteem koosnema kohmakatest kapisuurustest kõlaritest, sest kaasaegsed helitehnilised lahendused on võimalik mööbli ja ümbritsevaga väga hästi integreerida. Võimalik on valida väikeste liigutatavate kõlarite ja mitmest osast koosnevate väga kvaliteetset heli pakkuvate süsteemide vahel.
 • Vesi. Kas soovid terrassil aega viites ka süüa valmistada või taimi kasvatada? Kui jah, siis tasuks mõelda näiteks kraaniga kööginurga või -saare loomisele. See säästaks jalavaeva ja looks õdusa võimaluse külalistega koos kokata.
 • Mööbel. Siingi tasuks julgelt mõelda. Miks mitte lisada terrassile mõni diivanvoodi, et sobivatel öödel toa asemel hoopis kinnisel terrassil magada? Kindlasti kuluks veel ära kappe ja miks mitte isegi väike külmkapp, et karastavad joogid oleks alati käepärast.

Teeme koos ideed teoks

Kuigi on väga palju asju, mida terrassiehitamisel meeles pidada, siis professionaalile on see keerukas protsess lihtne. Kui sul on oma majaga seoses juba mingid ideed olemas või soovid hoopis algusest peale spetsialistidega koostööd teha, külasta inspiratsiooni saamiseks Malmerk Klaasiumi kodulehte ja tutvu meie poolt tehtud töödega

Võta meiega ühendust ja aitame sul planeerida ning nõustame nii terrassi ehitamise, uuendamise kui kaunistamise faasis. Saame üheskoos kaardistada kõik sinu soovid ja vajadused ning pakkuda omalt poolt välja konkreetsele pinnale kõige paremini sobivad terrassilahendused. Koos on ikka julgem. 

Tule tutvu ka toote näidistega meie kontoris (Valdeku 132, Tallinn ja Tähe 114, Tartu) igal tööpäeval kell 8.00-16.30. 

Töid teostame aastaringselt üle Eesti!

Tagasi