• Eesti
  • English
  • Finnish
  • Latvian
  • Lithuanian
  • Norwegian Bokmål
  • Russian
  • Swedish
  • +372 6599 240
Tagasi

Terrassi hooldus

terrassiklaasid

Üks põhjuseid, miks inimesed otsustavad oma terrassi klaasida, on selle kaitse ilmastikuolude eest. Lumi, vihm ja päikesepaiste panevad puidust terrassipõranda proovile. Kui aga on otsustatud nautida täiesti avatud terrassi, siis tuleks arvestada ka terrassi hooldamisega. Reegel on üldjuhul see, et avatud terrassi pinnatöötlusega põrandalauad vajavad siiski ka hooldamist.

See, millist puidukaitsevahendit peaks kasutama, sõltub kasutatud puitmaterjalist. Termotöödeldud puitu tungib niiskus nii ülevalt- kui ka altpoolt, seega pinnatöötluse peamine pluss on ilus pind. Pinnatöötlemine tekitab puidule justkui kaitsekile, mis kaitseb teatud määral pragude eest ja ei lase mustusel liiga kergesti sisse imenduda. Näiteks rasvaplekkide väljasaamine töötlemata puidu pinnalt on paras peavalu.

Anname Sulle ülevaate nii klaasimata kui klaasitud terrassi hooldusest. Eks igaüks teab ise milline juhend just temale hetkel asjakohane ja vajalik on.

Avatud terrassi hooldamine

Kui oled otsustatud nautida täiesti avatud terrassi, siis tuleks arvestada ka aeganõudva terrassi hooldamisega. Reegel on üldjuhul see, et pinnatöötlusega põrandalauad vajavad ka hooldamist.

See, millist puidukaitsevahendit peaks kasutama, sõltub kasutatud puitmaterjalist. Termotöödeldud puitu tungib niiskus nii ülevalt- kui ka altpoolt, seega pinnatöötluse peamine pluss on ilus pind. Pinnatöötlemine tekitab puidule justkui kaitsekile, mis kaitseb teatud määral pragude eest ja ei lase mustusel liiga kergesti sisse imenduda. Näiteks rasvaplekkide väljasaamine töötlemata puidu pinnalt on paras peavalu.

Kahjulik taimestik

On üsna tõenäoline, et sinu terrassi lähedal on puid ja põõsaid. Need tekitavad aga terrassiosadele varju, mis on meelispaigaks seeneeostele ja rohelisi vetikaid meenutavale taimestikule. Mädanikku tekitab just vetikaliste seotav niiskus, mitte nemad ise, ja see omakorda niiskuskahjustusi. Nii ei näe terrassipõrand mitte ainult rääbakas välja, vaid on ka ohtlikult libe. Nii tulebki kõik võõrkehad terrassilaudadelt kindlate vaheaegade järel maha küürida, eriti kui on plaanis põrand õlitada.

Kuidas terrassi pesta?

Üldjoontes on igal terrassipesijal kolm varianti: harjaga, terrassipesuriga või survepesuriga pesta. Vaatame kõiki kolme varianti.

Harjamine on üsna mõjus ja tõhus viis, jäädes samas põranda jaoks siiski piisavalt leebeks. Selle jaoks tuleb kõigepealt pind loputada, siis kanda põrandale pesuvahendit ja lasta sel vähemalt 30 min mõjuda. Hiljem tuleb terrassipõrand tugeva harjaga puhtaks nühkida, eelistatult põlvili. Tuleks ka väga hoolikalt loputada. Selle viisi miinuseks on suurem aja- ja energiakulu. Tulemused ei pruugi ka väga efektsed jääda nii, et tuleb kogu protseduuri uuesti korrata.

Terrassipesur on elektriline abivahend, mis kinnitatakse survepesuri otsaku külge. Terrassipesuri sees on kaks pöörlevat dušiotsikut (mitte harjakest), mis tingivad puidule sõbraliku, ent efektse töötluse.

Survepesur on üks populaarsemaid vahendeid ja seda tõenäoliselt põhjusel, et on kergesti ühes aias kättesaadav. Survepesuri austajatel soovitame seda kasutada nõrgema veesurve ja laiema veejoaga kui tavaliselt. Vastasel juhul võid terrassilaudadelt pinnud välja lüüa või seda muud moodi kahjustada.

Kokkuvõttes tuleks, olenemata pesemisvalikust, käia läbi järgmised etapid:

  1. Kõigepealt pisarda spetsiaalset pesuvahendit.
  2. Aja pesuvahend nt harjaga laiali.
  3. Lase vahendit vähemalt mõni minut mõjuda.
  4. Ühenda spetsiaalne pesur survepesuri otsaku külge, kasuta survepesurit või harja.
  5. Pane tööle pehmele puidule mõeldud otsik või keera veesurve madalamaks.
  6. Pese terrass korralikult puhtaks.

Kuigi kaunis suvepäev võib ajendada terrassitöid tegema, siis ei tohiks pinnatöötlust (õlitamine, värvimine, pesu) kunagi teha päikese käes või enne päikesetõusu. Nii aurustub kallis vahend liiga kiiresti ja tehtud töö läheb raisku. Halvimal juhul võib töödeldud pinda kaitsta päikese eest ka presendiga, mis peab asetsema värskelt töödeldud pinna pealpool.

terrassiklaasid

Terrassilaudade õlitamine

Kui terrass on korralikult puhtaks pestud, on aeg puit õlitada. Enne seda peab põrand vähemalt paar päeva korralikult kuivama. Erinevatele pindadele ja puidule on olemas täpselt neile sobivad õlid. Seega kui ostad terrassilaudu, tasuks kohe selgeks teha ka tulevikus vajamineva õli tüüp. Korraga soovitame õlitada maksimaalselt 2-3 lauda, sest muidu jäävad pintslijäljed hiljem näha.

Mida tähele panna terrassi õlitamisel?

  • Kui pind on varasemalt töötlemata või on eelmine õlikiht täiesti maha kulunud, siis tuleks esmajoones kanda peale mitu kihti pigmendivaba õli.
  • Uus õlikiht kanna alati peale enne, kui eelmine ära kuivab. Muidu ei võta puit õli enam sisse. Kui kannad kogemata liiga palju õli korraga peale, siis oota paar minutit ja pühi üleliigne õli ettevaatlikult ära.
  • Õlised lapid põleta kohe pärast kasutamist, sest need võivad iseenesest süttida!
  • Kui kannad puidule toonitud õli, siis seda on vaja peale kanda ainult 1-2 kihti. Iga uus kiht teeb põrandalauad aina tumedamaks.

Eripuidust terrassi hooldamine

Terrassi ehitamisel on oluline vältida nõgusid, lohke jms. Muidu ei pääse vesi puidult maha valguma ning kahjustab ajapikku terrassipinda olenemata puitmaterjalist. Kui puitu õigesti töödelda, siis ei hakka ka lehise ega männi terrassilauad termotöödeldud puidust kiiremini mädanema.

Okaspuupuidu töötlemine on väga sarnane lehtpuu omale. Küll aga sisaldab okaspuu tõrva ja see võib tähendada erinevate pinnakattevahendite imendumisel probleeme, mida saab õnneks ennetada õlitamisega. Lehisele mõeldud õli võib tavaliselt kasutada ka männipuidu puhul.

Poeõli asemel võib segada kokku enda oma: keedetud linaseseemneõli, pineentärpentin (mitte mineraaltärpentin ega lakibensiin!), tilgake tõrva. Selline terrassiõli segu imendub puitu paremini kui poest ostetud õli. Raha läheb küll rohkem ja kuivamine võtab kauem aega, aga tulemus on kaunim. Tekib kerge kuldne läige, sarnaselt toonimata õliga töödeldes.

Klaasitud terrassi hooldus

Kui tundub, et avatud terrassi hooldamine on liiga vaevarikas siis tasub mõelda terrassi klaasimisele. Järgnevalt anname mõned nipid klaasitud terrassi hooldamiseks. 

Säravpuhta klaasveranda 6 nippi:

  • Klaasveranda klaaspinda võib pesta kõigi koduste klaasipuhastusvahenditega. Kui Sa valid alumiiniumist raamidega terrassiklaasid, siis tuleks nende sisemust vähemalt kord aastas sinna kogunenud prahist ja tolmust puhastada. Väljastpoolt hooldamiseks piisab alumiiniumprofiilide pesemisest niiske lapiga.
  • Puhasta klaaspindu kindlasti pilvisel päeval. Seda sellepärast, et päike võib pesuvahendi kiiremini ära kuivatada ning klaasile võivad sellest tüütud triibud jääda.
  • Kui klaas on mustem, kui tavaliselt (ilmad on olnud porised ja vihmased) ja nõuab veidi rohkem küürimist, siis tasub seebiga ettevaatlik olla. Piisab vähesest kogusest, et mustus eemaldada. Liigne seep jätab klaasi pinnale sade triibud.
  • Puhasta klaaspindu alati ülevalt alla. Kasuta gravitatsiooni enda kasuks ära.
  • Kõige paremad vahendid klaasi puhastamiseks on “vana hea ajaleht”, aknakaabits ja mikrofiibrist lapp. Või vana luitunud t-särk. Sest viimane on juba nii kulunud, et sellega puhastamine ei jäta jälgegi maha!
  • Puhasta klaasveranda halvasti ligipääsetavaid nurki vatipulkadega. Sest vatipulgad on just paraja suurusega, et nurkadest mustus kätte saada.

Raamideta terrassiklaaside hooldamine

Malmerk Klaasiumi terrassiklaaside süsteemid on mõeldud kestma aastakümneid. Küll aga tagab nende pika eluea õige hooldus. Esimene hooldus tuleks teostada 2 aastat pärast paigaldust. Seejärel uuesti juba iga 2 aasta tagant professionaalse rõduklaaside paigaldaja poolt. 

Igal meie terrassiklaaside süsteemil on rullikute ja profiilide konstruktsioon, mis võimaldab profiilide vahel klaase üksteise järel liigutada. Nii on igakuine hooldus üsna kerge ja ei nõua suuremat pingutust. 

Esimese klaasi avamiseks tuleb kõigepealt vabastada alumise klaasiliistu küljes asuv riiv ja siis avada üleval asuv “lapselukk”, tõmmates selle küljes rippuvat nööri allapoole, mille tulemusena avaneb äärmine klaas 90o sissepoole.

Järgmise klaasi saab liigutada esimese klaasi asemele ja pöörata seda jälle 90o sissepoole. Samamoodi toimub ka järgmiste klaaside avamine. Klaaside lihtsamaks liigutamiseks on võimalik igale klaasile lisada ka käepidemed (nupud).

Lõpptulemusena saab terrassiklaasid nagu raamatulehed sissepoole seina äärde kokku lükata ja terrass on tervikuna avatud.

Juhul, kui tegemist on terrassipõranda sisse „uputatud“ alumise juhtprofiiliga või kui soovitakse terrassiklaase avada ka väljastpoolt, siis on esimene avatav klaas varustatud lingiga lukuga (võtmega avatav).

Pea meeles:

  • Avatud klaasid peavad igal juhul olema uksestopperi vm sobiva lahendusega paigale fikseeritud, et vältida õnnetusi.
  • Tugeva tuulega ja kodust lahkudes tuleb klaasid kindlasti sulgeda.

Pesemine

Klaase on hõlbus pesta seestpoolt, kui nad on suletud asendis ja väljastpoolt, kui nad on 90o sissepoole pööratud. Klaase võib pesta kõigi koduste klaasipuhastusvahenditega.

Alumise profiili sisemust tuleks vastavalt vajadusele puhastada sinna kogunenud prahist ja tolmust. Väljastpoolt hooldamiseks piisab ainult profiilide pesemisest niiske lapiga.

ÄRA KASUTA:

  • Abrasiivseid (karestavaid) puhastusvahendeid ja lahusteid
  • Tööstuslikke puhastusvahendeid
  • Lahusteid sisaldavaid-söövitavaid puhastusvahendeid
  • Karedaid materjale – terasvill, küürimiskäsnad jms.

Mereäärsed ja tööstuslikud piirkonnad

Mere ääres, tööstuspiirkondades ning mujal, kus õhk on saastunud (heitgaasid, kaevanduste lähedus jms) võiks klaase tihedamini puhastada.

Pese terrassiklaase vastavalt määrdumisele pehme lapi ja mitteabrasiivse puhastusvahendi ja veega. Pärast pesemist tõmba pinnad alati puhta lapiga üle, et klaasidele ja profiilidele ei jääks puhastusvahendi jääke. 

Loodame, et said natukene aimu terrassi hooldusest. Fakt on see, et avatud terrassi hooldus nõuab omajagu aega. Muidu ei püsi terrass kaua kaunis ning mis veel hullem – võib aja jooksul hakata lagunema. 

Kui jäi mulje, et terrassi hooldamine on üks parajalt suur töö ja vaev, siis kaalu alternatiivi – lase oma terrass klaasida. Ühekordne rahaline väljaminek säästab tulevikus aega ja raha. Viimast nii terrassipesuri kui hooldusvahendite arvelt. Lisaks terrassilaudade kaitsele ilmastikuolude eest, on klaasimisel ka palju muid plusspooli, millest saad lugeda SIIT.

Kui oled juba kindel, et targem valik on oma terrass siiski klaasida, võta meiega ühendust SIIN.

Tagasi