• Eesti
 • English
 • Finnish
 • Latvian
 • Lithuanian
 • Norwegian Bokmål
 • Russian
 • Swedish
 • +372 6599 240
Tagasi

Kuidas ehitada unelmate terrass?

Ajal, mil kevad hiilib suvele ligi, meelitavad ilusad ilmad üha enam õue. Pähe tungivad mõtted korraldada hooaja esimene grillpidu või teha algust aiatöödega. Kuidas aga jätkata värske õhu ja looduse nautimist ka vihmaste ning tuuliste ilmadega? Üheks võimaluseks on mugava ja meelepärase väliterrassi ehitus.

Kuigi praegu on veel pime ja kõle siis on just paras aeg hakata mõtlema terrassi ehitusest. Praegu on paras aeg planeerimistöödeks, et kui ilmad lubavad on projekt juba valmis ja saab labida maasse lüüa. Tavaliselt kipub planeerimine omajagu aega võtma ja tihti jääb planeerimine liiga hilisesse faasi. Seega on ideaalne aeg hakata mõtlema millist terrassi soovitakse. Kas on vaja klaasida juba olemasolev terrass või on vaja ehitada täitsa nullist? 

Unelmate terrass on mugav

Terrassi muudavad ilmastikukindlaks korralik vundament ja põrand, katus ning terrassiklaasid. Et terrassil oleks mõnus aega veeta, tasub sinna kindlasti paigutada ka mööbel ja valgustid. Ning, et saaks terrassi mõnusid nautida ka külmemate ilmadega tasub sinna paigaldada ka hubane küttekeha.

Suvel saad terrassile viimase lihvi anda ka näiteks kaltsuvaipade põrandale asetamisega. See on eriti sobiv, kui terrass on hoonega ühendatud – nii on otse toast terrassile astumine mõnus ka kargematel hommikutel. Terrassist saab justkui väline eluruum, mis on õdus nii sõprade võõrustamiseks, einestamiseks, lõõgastumiseks kui ka tööd tehes inspiratsiooni otsimiseks.

Milleks varikatus ja klaasid?

Kuigi terrassi ehitus koos katuse ja klaasidega nõuab rohkem ressursse, on tulemus kauakestvam ja nauditavam. Peale mugavuse on aga põhjuseid terrassi klaasimiseks ja katusega katmiseks teisigi. Millised on neist olulisemad?

 • Saad kasutada ka kehvema ilmaga. Nüüd ei pea sa grillpidusid planeerides pingsalt ilmateadet jälgima, sest sademete korral saate seltskonnaga kuivale terrassile varjuda ning seal pidu jätkata.
 • Lihtsam puhastada. Kinniselt terrassilt ei pea pidevalt lehti või männiokkaid ja muud prahti pühkima – puhtamad püsivad nii põrand kui ka mööbel ja muud esemed terrassil.
 • Kaitse putukate eest. Terrassiklaasid hoiavad eemal ka tüütud sääsed, kärbsed ja muud putukad, kes tuju rikkuma kipuvad.
 • Paindlik lahendus. Terrassiklaaside paigaldamine ei tähenda seda, et nüüd terrassi vaid kinniselt kasutada saad. Raamideta klaasid saad justkui raamatulehed kokku lükata ja nii terve terrassi avada; raamidega klaase aga saab ühte äärde kokku lükata.
 • Vähem müra ja väiksemad küttearved. Klaasid vähendavad müra pääsu terrassile kuni 20dB. Nii on lahendus eriti praktiline mürarikastes rajoonides. Terrassi ehitus hoone külge vähendab ka maja soojuskadu ja aitab küttekuludelt säästa.

Raamistus loob õhustiku

Kui sul mõlgub mõttes klaasitud terrassi ehitus või juba olemasoleva klaasimine, siis kas oled mõelnud näiteks millist raamistust valida? Loomulikult võib loota, et tellimuse käigus leiad õiged vastused, aga vähemalt eeltööna tasub mõelda olemasolevatest võimalustest.

Standardvärv terrassiklaasidel puudub, kuid levinumad on tumepruun ja tumehall. Neile, kes eelistavad midagi muud või näiteks kelle maja fassaadil on läbivaks motiiviks mõni teine värv, on võimalik valida endale sobiv RAL värvikataloogi järgi, mis annab väga palju erinevaid võimalusi. 

Kuigi raamistus võib olla vaid detail terrassi ehitusel ja üldmuljel, võib sobiva või isegi tavapäratuma värvi valimine lisada erilise nüansi. Terrassiklaaside raamistuse kodu fassaadiga ühildamine võimaldab luua ühtse koosluse aiamajakese-talveaia ja elamu vahel.

terrassiklaasidRaamidega või raamideta terrassi ehitus?

Põhiline erinevus kahe võimaluse vahel on vertikaalraamide olemasolu. Millised on mõlema võimaluse eelised?

Raamidega terrassiklaasid:

 • sobivad klassikalisele maitsele;
 • on kergesti avatavad ühele või kahele poole;
 • saab klient soovi korral ise paigaldada;
 • on heli- ja veekindlamad.

Raamideta terrassiklaasid:

 • on modernse, avatud välimusega;
 • ei varja valgust;
 • on hea õhuvooluga ja kergesti avatavad;
 • muudavad minimaalselt maja üldmuljet.

Mõtle läbi enda plaan. Kas soovid klaasida juba olemasolevat terrassi või verandat? Kas plaanid majale juurdeehitust või tuleb sul aeda eraldi terrass? Kas tegemist oleks täielikult klaasseintega ümbritsetud paigaga või mõni sein jääb kinniseks? Kas klaasseinad oleksid kirkad või toonitud? Igat faktorit arvestades leiad kindla peale sobiva lahenduse.

Terrasside ehitus on alles kujundusprotsessi algus

Kui terrass on valmimas, veel parem kui alles veel planeerimisjärgus, tasub hakata mõtlema, mida sinna üldse panna. Mõni vast eelistabki lagedat pinda, vaba ruumi kuhu ainult mõnel puhul midagi tõsta, või kus oleks vabadust näiteks hommikuvalguses mediteerida.

Millised võimalused on aga neile, kes sooviksid terrassi sisustada? Kõigepealt tasub vastata mõnele küsimusele.

 • Mis on terrassi peamine funktsioon?
 • Kas terrass on avatud või klaasidega?
 • Kas tegemist on maja küljes oleva või eraldiseisva terrassiga?
 • Kui palju saab terrassil olema ruumi?

Terrasside ehitus on asi, mida usaldada professionaalidele. Edasise jaoks on meil samuti mõtteid.

Õuetuba, talveaed või aiarõdu?

See, kuidas planeerid terrassi kasutada, kujundab, mida seal üldse kasutada. Klaasitud terrassil on kõige rohkem võimalusi, sest see lahendus stabiliseerib temperatuuri ja varjab ruumi halbade ilmastikumõjude eest.

Kas ehitatav terrass jääb pigem läbikäidavaks ruumiks, aiaesikuks, kus ka aeg-ajalt lugeda, päikest või vihmasabinat nautida? Siis sobivad sinna kergemad, näiteks korvist, asemed-istmed ja ehk ka madal kohvilaud. Ruumi peaks jätkuma liikumiseks ja jalatsite jätmiseks.

Eestlased on tuntud grillirahvas ja kus oleks parem suvist einet nautida, kui õdusas klaasidega ümbritsetud ruumis? Sellisel puhul peaks arvestama, et suure osa ruumist võtab enda alla söögilaud ja toolid. Lisapindu erinevaks tarbeks võib ka veel vaja minna – toitude serveerimiseks või isegi valmistamiseks, valgustite või muu jaoks.

Eraldiseisva terrassiga võib eksperimenteerida. See võib olla suvine salong koos mõnusate pehmete asemetega, väike einela roheluses, pühalik varjupaik nautimaks oma aia rahu, peopaik tantsupõrandaga…

Kui valmib aga talveaed, võibki võtta seda kui edevat lisaruumi majas. Talviti vähendab see terve maja soojakadu ja suviti võib see valgusküllane ruum olla ükskõik milliseks tarbeks. Pane potti kasvama lilled, loo väike raamatukogu, muuda laste jaoks mängutoaks – võimalused on piiritud.

Terrasside ehitus – üks samm mitmest

Kõik need mõtted väärivad mõlgutamist koos terrassi planeerimisega. Loomulikult tuleb juba projekteerimisjärgus arvestada tellija soovidega, mis kujundavad nii terrassi asetuse kui ka sisustuse. Aga sageli juhtub, et viimane jäetakse alles pärastiseks.

Terrass on paik, mille sisustamisel on võimalusi väga palju. Paljususe kindlustab veelgi just õige klaaslahendus

Unista julgelt

Värvivalik, raamidega või raamideta klaasistus – see kõik võib tunduda nagu töö detailidega, aga on kõik ülioluline kui plaanis on unelmate terrassi ehitus. Mõtle enda vajadustest ja soovidest (näiteks kas tahad kindlat varjupaika oma aias või õhulist suvetuba või midagi muud), valitud detailid võivad neid soove täiesti realiseerida. Üks soovitus on aga meie poolt kindel – unista julgelt!

Kui Sul on plaanis terrassi ehitus ja Sa soovid seda oma võimaluste avardamiseks ära klaasida, siis võta meiega ühendust! Ühendust soovitame võtta pigem varajases faasis siis saame nõu ja jõuga abiks olla! Aitame sul nii planeerida kui teostada päris unelmate terrassi. 

Tagasi